Po poetyckim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki

logo_dkk_duze-kopia

W minioną środę 14 grudnia 2016 r. o godz. 17.00, jak co tydzień odbyło się tym razem „poetyckie” spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki podczas, którego rozmawialiśmy na temat twórczości wybranych poetów. Asumpt do dyskusji dały nam utwory :

Wisławy Szymborskiej – „Ze wspomnień”

Czesława Miłosza – „Dziecko”

Zbigniewa Herberta – „Sekwoja”

Tadeusza Różewicza – „Na ścięcie drzewa”

Jarosława Iwaszkiewicza – „Jemioła”

Jarosława Marka Rymkiewicza – „Koniec lata w zdziczałym ogrodzie”

Otóż co przyniosła nam dyskusja. Poniższe refleksje są konsensusem do jakiego doszliśmy.

W oktostychu Jarosława Marka Rymkiewicza pobrzmiewał cień mickiewiczowskiego trzynastozłoskowca przełamany lekką nutą nastroju Gałczyńskiego, jednak odbiór wiersza nie pozostał bez wpływu czarnej legendy autora.

Jarosław Iwaszkiewicz pozwolił nam doszukać się w swym wierszu wątków autobiograficznych, prezentowanych z dużą dozą samokrytycyzmu.

Czesław Miłosz potwierdził wpływ legendy autora na odbiór jego dzieła.

Zbigniew Herbert wywołał kontrowersje dotyczące podmiotu wiersza. Zdania były podzielone: człowiek czy drzewo stanowić powinien punkt odniesienia.

Wisława Szymborska kolejny raz dała się poznać jako osoba o niezwykłym darze przenoszenia swych doświadczeń zdobytych podczas pracy w Tygodniku Literackim na język poezji.

Utwór Tadeusza Różewicza natomiast został przyjęty z wielkimi emocjami, które stanowiły efekt ogromnego ładunku tychże zawartych w tekście, który odnieść można zarówno do kwestii ekologicznych, jak i m.in. dotyczących wychowania czy też konstrukcji osobowościowej młodego pokolenia.

Mistrzem wieczoru został wybrany Tadeusz Różewicz, natomiast jako poetka bezkonkurencyjna palmę pierwszeństwa otrzymała Wisława Szymborska.

Niezaprzeczalną wartością dodaną spotkania była końcowa refleksja, iż dzięki niemu dane nam było spędzić 2 godziny bez polityki.

Zapraszamy wszystkich Mieszkańców do udziału w spotkaniach odbywającego się co środę o godzinie 17.00 Dyskusyjnego Klubu Książki. Przy filiżance gorącej kawy i w miłej atmosferze rozmawiamy o ostatnio przeczytanych przez nas książkach. Wymieniamy się poglądami i spostrzeżeniami.

Szanujemy każde zdanie i opinię. Nie rozmawiamy o bieżących kwestiach społeczno-politycznych.

Dzięki temu unikamy niepotrzebnych, nadmiernych emocji, gdy spotkania Klubu mają być dla Państwa miłym przeżyciem, które pozwoli na chwilę wytchnienia w krainie literatury.

Dzielimy się swoimi przemyśleniami podczas przyjaznej dyskusji. Często na naszych spotkaniach powracamy do zapomnianych autorów i staramy się odkryć ich na nowo. Często staje się to źródłem dużej satysfakcji.

Serdecznie zapraszamy