NARODOWE CZYTANIE 2016 Pierwszy Podkowiański Maraton Czytelniczy

NARODOWE CZYTANIE – I Podkowiański Maraton Czytelniczy

Biblioteka podkowiańska zaprasza

Plakat QV-kopia 2 3 września 2016 r. (w sobotę) początek o godz. 12.00 w Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Podkowie Leśnej

Rozpoczniemy I podkowiański maraton czytelniczy (stroje z epoki – przygotowane samodzielnie togi i chitony – mile widziane).

Narodowe Czytanie poprzedzone zostanie inscenizacją opartą na fragmencie powieści Quo vadis.

Spiritus movens przedsięwzięcia jest wolontariuszka Biblioteki podkowiańskiej Alicja Wolniewicz, obsada: Michał Piaskowski jako Winicjusz i Klaudia Bukato jako Ligia.

Czytaną przez uczestników MARATONU adaptację powieści ?Quo vadis? Henryka Sienkiewicza przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca, eseista.

Henryk Sienkiewicz (1846-1916) ? jeden z najpopularnieszych polskich powieściopisarzy i publicystów. W 1905 r. za całokształt twórczości otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

?Quo vadis? ? powieść historyczna Henryka Sienkiewicza – została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej ?Gazecie Polskiej? oraz w krakowskim dzienniku ?Czas? i ?Dzienniku Poznańskim?. Następnie wydano ją w formie książkowej. Pierwsze wydanie ?Quo vadis? ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Akcja NARODOWEGO CZYTANIA organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą ?Pana Tadeusza? Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, następnie ?Trylogii? Henryka Sienkiewicza, a w rok później ?Lalki? Bolesława Prusa. W tym roku będzie to ?Quo vadis? Henryka Sienkiewicza.

 

           ORGANIZATOR                                                      PARTNER

biblioteka-logo-czarneLOGO-OKej color5