Księżycowe dary / Bookcrossing

Serdecznie zachęcamy do korzystania z podkowiańskiej wersji  bookcrossing'u pod nazwą Księżycowe dary, która narodziła się podczas rozmowy z mieszkanką Podkowy Leśnej. Przedsięwzięcie owo ma na celu "uwolnienie" książek, które nie są już w centrum naszego zainteresowania, co nie znaczy, że nie czekają na nie z utęsknieniem inni czytelnicy.

W holu Państwa Miejskiej Biblioteki Publicznej mieszczącej się w Podkowie Leśnej przy ul. Błońskiej 50 znajduje się regał, na który można odkładać takie książki, płyty, kasety etc. Znajdujące się tam materiały możecie Państwo zabierać na stałe lub tylko w celu przeczytania i ponownego odłożenia w to miejsce.

Idea Bookcrossingu znanego w Polsce pod nazwą "Uwolnij książkę" narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Działanie to polega ona na celowym pozostawieniu  książki na tzw. "półkach", tak aby znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej, także za pośrednictwem owej półki. W Polsce akcja rozpoczęła się 7 października 2003 r. Jej celem jest podniesienie poziomu czytelnictwa, a także rozbudzenie przekonania, że dzielenie się jest lepsze od posiadania. Wartością dodaną przedsięwzięcia jest znalezienie osób, do niedawna nieznajomych, myślących i odczuwających podobnie jak my.

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już ponad siedemset siedemdziesiąt tysięcy ludzi z ponad 130 krajów. Dzięki nim uwolnionych zostało 5 milionów 605 tysięcy 679 książek ( dane maja 2009 r.)