Jak widać polska ceramika podbiła serca Włochów. Zaskakujące formą i tematyką kompozycje, płaskorzeźby, figurki i wazy, o których tu mowa, czyli dzieła małżeństwa Leszka Nowosielskiego i Hanny Modrzewskiej-Nowosielskiej zostały zaprezentowane na wystawach Una Vita per la Ceramica we Włoszech.

Nowosielscy to wyjątkowy duet artystyczny, a zarazem ciepła i gościnna para. Wspólną pasją obojga artystów stała się ceramika. W ich pracowni powstały prace o tematyce historycznej, mitologicznej, szkliwione obrazy alegoryczne, monumentalne kompozycje figuralne, abstrakcyjne fryzy, tematy zniszczenia i śmierci: Hiroszima, Oświęcim – Nigdy więcej, Katyń.

Leszek Nowosielski i Hanna Modrzewska – Nowosielska wygrali wiele nagród na świecie. Ich prace znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą, jak np. wspaniała, olbrzymia kompozycja Hiroszima, która jest uznawana za jedno z najważniejszych dzieł w Centrum Pamięci Hiroszimy w Japonii.

Dorobek artystyczny Nowosielskich wraz z albumem poświęconym ich twórczości został zaprezentowany szerokiej publiczności na wystawach zorganizowanych we Włoszech. Pierwsza wystawa miała miejsce w Międzynarodowym Muzeum Ceramiki MiC w Faenza we wrześniu 2010.

Kolejna inauguracja wystawy ceramiki i obrazów Leszka i Hanny Nowosielskich odbyła się w Rzymie w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Parku Muzyki, gdzie odbywają się tylko najbardziej prestiżowe wystawy.
"Una Vita per la Ceramica - Hanna i Leszek Nowosielscy" zorganizowana została pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa Narodowego oraz włoskiego ministra kultury, ministerstw spraw zagranicznych - włoskiego i polskiego, miast Faenzy, Rzymu i Warszawy, a także Wojewody i Marszałka województwa mazowieckiego. Uroczyste otwarcie zgromadziło liczne osobistości i wzbudziło wielkie zainteresowanie. Kolejna wystawa otwarta została w Bolonii, a wiadomości o wystawach polskiej ceramiki we Włoszech pojawiły się w najważniejszych gazetach Repyblica Il Messagero, Coriere della Sera i Il Sole 24 ore.

Wystawom towarzyszy wydany przez Agorę i TBA Group album "Nowosielscy" przedstawia fotografie prac obojga artystów: ceramicznych fryzów, płaskorzeźbionych kafli ceramicznych, kompozycji abstrakcyjnych, dekoracji, wyrobów porcelanowych, figurek i waz.

Następne wystawy odbędą się w Mediolanie, Wiedniu i
Francji.

Źródło:
www.agora.pl, www.micfaenza.org, Barbara Banaś "Nowosielscy", Wydawca: Agora SA i TBA Group, Warszawa 2010
Fot. Nowosielscy, materiały prasowe

Dorobek artystyczny Nowosielskich na wystawach we Włoszech - Faenza, Rzym, Bolonia

La bataglia di Vienna

Faenza notte

Auditorium Rzym

Auditorium Rzym

Mostra Faenza giorno

Leszek Nowosielski (1918-1999)
poświęcił życie zawodowe poszukiwaniu właściwych środków wyrazu i form obrazowania w malarstwie i ceramice.. Jego twórczość to ciągła fascynacja materią, jej organicznością, plastycznością i możliwościami ekspresji. Sposób postrzegania otaczającej go rzeczywistości wyraża poprzez malarstwo na porcelanie,  kształtowanie przestrzennych form ceramicznych oraz malarstwo na płótnie . 

Na początku lat 60-tych,  Nowosielski  zaczyna modelować ceramiczne płyty z których układa monumentalne kompozycje figuralne i abstrakcyjne fryzy. 

W  konsekwencji szczególnego zamiłowania  Artysty  przeszłością  a przede wszystkim historią  Polski, powstały kompozycje takie jak: Bitwa pod Grunwaldem, dwie monumentalne wielo formatowe kompozycje figuralne, zasadniczo różniące się kolorytem i wyrazem, o tej samej tematyce przedstawiające Bitwę pod Wiedniem Bitwa pod Legnicą,, Katyń, Oświęcim, Katyń, Powstanie Warszawskie, Chata.

.Jego dramatyczna kompozycja  ceramiczna Hiroszima, zamówiona przez znajdującą się w Japonii, Galerię Piast ,wystawiona jest  w Centrum Pamięci Hiroszimy w Tokyo

Prace te są  wyjątkowymi  wypalonym z gliny szkliwionymi obrazami pełnymi barw i energii, plastyczne figury często trójwymiarowe, których każda minimalna dekoracja wykonana jest osobno są same w sobie  dziełami niepowtarzalnymi. Artysta stworzył  też panele o tematyce alegorycznej  i abstrakcyjne.

Zdobywca wielu nagród i wyróżnień także w Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenza (Museo Internazionale Della Ceramica Di Faenza) i Salonie Międzynarodowym w Paryżu (Salon International de Paris) ,Bienale Ceramiki Artystycznej Vollorauris - francuskim centrum ceramiki.

Jego prace znajdują się w wielu muzealnych zbiorach w Polsce i za granicą oraz kolekcjach prywatnych

Hanna Modrzewska  – Nowosielska (1917-2008)
była  partnerką życiową Leszka Nowosielskiego.

Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych  zafascynował ją  świat teatru i sceny. Wyraziła to tworząc ceramiczne stylizowane teatralne  kompozycje składane z ludzkich sylwetek- Cykl Kostiumologia lub ceramiczne układy wzięte z baletowych przedstawień- Cykl Taniec modelowane w ruchu i tańcu sylwetki jak też secesyjna stylizacja , miękko układających  się formy wydłużonych kobiecych postaci. Podczas  lat   90tych  stworzyła dramatyczny cykl  Holokaustu  - pojedyncze figury lub  grupy przedstawiające dramat ludzki wykonane są z wielkim kunsztem, często sprawiając wrażenie, że materia z jakiej powstały to nie ceramika  lecz metal..

Jej tez prace zdobyły wiele nagród i wyróżnień także w Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenza (Museo Internazionale Della Ceramica Di Faenza) i Salonie Międzynarodowym w Paryżu (Salon International de Paris) jak tez znajdują się w wielu muzealnych zbiorach w Polsce i za granicą oraz kolekcjach prywatnych


Ponad 50 lat żyli i w Podkowie Leśnej pod Warszawa gdzie w   Domu Pracowni i Galerii wzajemnie się  inspirowali, dopełniając ich sztukę oraz  przekazując ich doświadczenie innym  młodym artystom. Po odejściu  Hanny Modrzewskiej-Nowosielskiej w marcu 2008roku

Il banchetto

 

Adamo ed Eva

Bahus

Wykonane Wystawy


14 czerwca 2008 r. została zorganizowana  wystawa przedstawiająca ich dorobek artystyczny, pod patronatem Województwa Mazowieckiego ,Prezydenta miasta Warszawy, Prezesa Związku Artystów Plastyków, Miasta Podkowy Leśnej.


6 lutego 2009 r. odbyła się wystawa w Galerii  Kasyno- Centrum Kultury w Miasta Ogrodu Podkowie Leśnej


19 listopada 2009 - 25 stycznia 2010 w Muzeum Wojska Polskiego odbyła się wystawa Prac o Tematyce Batalistycznej Hanny i Leszka Nowosielskich


W przygotowaniu Album dotyczący całokształtu ich twórczości. kuratorami i  prof. Juliusz Chrościcki - Uniwersytetu Warszawskiego- Instytut Historii Sztuki

oraz dr Barbara Banaś prowadząca dział Ceramiki i Szkła XX w  Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Wydawcą i głównymi sponsorami  Albumu są   Agora  oraz TBA GROUP


W 17 czerwca 2010 w Pałacu Sobańskich odbyła się   prezentacja Albumu oraz kilku wybranych prac  przeznaczonych  na wystawy w Faenza, Rzymie i Mediolanie


Wrzesień 2010  podobna prezentacja Albumu w Bolonii, siedzibie Zarządu Generalnego Unikredit  Italia w Pałacu Magnani


Terminy Ubiegłorocznych Wystaw


2 września 2010 - 4 października  odbyła się  się inauguracja wystawy prac Leszka i Hanny Nowosielskich  w Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenza

Otwarcia dokonały najwyzsze władze miasta i regionu.


7 października - 7 listopada 2010 ze współpracą Polskiego Instytutu Kultury, pod patronatami Min Kult i Dziedzictwa Narodowego, Min Kultury Włoch, MSZ oraz Min Spraw Zagr Włoch, prezydenta miasta Warszawy, prezydenta Rzymu, Wojewody i Marszałka Mazowsza, odbyła  się w Rzymie wystawa tym razem prac ceramicznych oraz malarstwa w Parku Muzyki Audytorium   którego zarząd po raz pierwszy udostępnia  swoje lokale tzw salę Risonanza 400m na tego typu ekspozycję. Wystawę odwiedziło crc 7000 osób

Nastepne wystawy Mediolan, Paryż, Wiedeń

Auditorium Roma

Auditorium Roma

Auditorium Roma