cyfrowE źródłA
Biblioteki cyfrowe uniwersalne
Muzea
wirtualne spacery
Tematyczne zbiory cyfrowe
Jerzy Kukuczka urodził się w 1948 roku w Katowicach. Zginął tragicznie w 1989 roku podczas próby zdobycia, nieosiągalnej wówczas dla żadnego wspinacza legendarnej południowej ściany Lhotse. Przez wielu teoretyków, uważany jest za najwybitniejszego himalaistę w historii. Najbardziej rozpoznawalnym z jego wyczynów jest zdobycie Korony Himalajów i Karakorum.
Zofia Rydet - dokumentacje: 1950 - 1978
Zbiór fotografii Zofii Rydet (polskiej artystki fotograf), który określiliśmy wspólnym tytułem Dokumentacje 1950 –1978, obejmuje najwcześniejszą część dorobku artystki, składającą się z przeszło 30 tysięcy zdjęć wykonanych w Polsce i za granicą, z których tylko część istnieje w formie odbitek.
Zofia Rydet - zapis socjologiczny: 1978 - 1990
Zofia Rydet - polska artystka fotograf.
Podobnie jak większość twórców powojennych, autorka „Zapisu
socjologicznego” do fotografii dochodziła drogą amatora: poprzez
namiętne fotografowanie, spotkania, dyskusje, wzajemną krytykę w gronie
zapaleńców. Może to właśnie sprawiło, że dzieło Zofii Rydet nie zna
ograniczeń; wzięło się z potrzeby, nie z kalkulacji.
Już w wieku bardzo dojrzałym – w momencie sprecyzowania koncepcji
Zofia Rydet miała 67 lat – zaczęła tworzyć swoje opus magnum: „Zapis
socjologiczny”
Zapisy Terroru Repozytorium Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami
„Zapisy Terroru” to nowoczesne przedsięwzięcie z pogranicza badań naukowych, popularyzacji historii i szeroko rozumianej kultury pamięci, realizowane przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Budujemy największy zbiór świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy, dostępny ONLINE.
Wirtualny Świat Polskich Ormian
Globalna baza polskich Ormian
Publiczne Archiwum Cyfrowe Agnieszki Osieckiej
Archiwum Agnieszki Osieckiej to imponujących rozmiarów zbiór zawierający zarówno materiały biograficzne związane z Agnieszką Osiecką oraz jej aktywnością artystyczną, jak i dokumentujące warsztat twórczy Poetki.
Kolekcja prezentuje wybrane numery „Tygodnika Mód i Powieści”. Ten ilustrowany magazyn dla kobiet wydawany pod redakcją Jana Kantego Gregorowicza zawierał zarówno artykuły poważnej treści, powieści, jak i cenione porady modowe od zagranicznych korespondentów. Kolorowe wkładki zawierające ilustracje strojów oraz wykrojów czy wzorów robót kobiecych wyróżniały pismo wśród innych wydawanych w tym czasie magazynów.
Lucyna Ćwierczakiewiczowa, Maria Disslowa, Maria Gruszecka, Wincentyna Zawadzka... To najbardziej znane autorki najpopularniejszych na przełomie XIX i XX wieku książek kucharskich, zbierających przepisy kuchni polskiej, litewskiej, wiedeńskiej czy francuskiej nazywanej paryską. Korzystały z doświadczeń swych starszych kolegów w rzemiośle opisywania dań – Stanisława Czernieckiego (Compendium ferculorum albo zebranie potraw z 1682 roku) i Wojciecha Wielądka (Kucharz doskonały z końca wieku XVIII). Uwagę zwracają rozbudowane tytuły książek, np. Nowa kuchnia warszawska czyli Wykład smacznego i oszczędnego przyrządzania potraw oraz zastawiania i ubierania stołów, usługi stołowej, utrzymania win, robienia ciast, konfitur, soków, syropów itd.