cyfrowE źródłA

Biblioteki cyfrowe uniwersalne

POLONA

Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zbiory codziennie powiększają się o nawet 2000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek.
Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

EUROPEANA

Europeana Collections zapewnia dostęp do ponad 50 milionów pozycji cyfrowych – książek, muzyki, dzieł sztuki i innych – z doskonałymi narzędziami do wyszukiwania i filtrowania.
Prezentowane są następujące kolekcje tematyczne - sztuka, moda, muzyka, fotografia i pierwsza wojna światowa wzbogacane o dostęp do galerii, blogów i wystaw.
Europeana współpracuje z tysiącem europejskich archiwów, bibliotek i muzeów, aby udostępniać móc dziedzictwo kulturowe dla nauki i zabawy.

FEDERACJA BIBLIOTEK CYFROWYCH

Przewodnik po zasobach Federacji Bibliotek Cyfrowych

Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) to serwis internetowy, którego podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji on-line o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury.

PAU art

Celem projektu PAUart jest udostępnienie szerokiemu gronu odbiorców, ikonograficznych zbiorów artystycznych i naukowych przechowywanych w Polskiej Akademii Umiejętności. Począwszy od 2014 roku, sukcesywną digitalizacją i naukowym opracowaniem objęte zostaną zbiory graficzne z Gabinetu Rycin i fotografie ze Zbiorów Specjalnych Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie oraz fotografie z Fototeki Lanckorońskich PAU i Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie.

OTWARTE ZASOBY EDUKACYJNE

Otwarte Zasoby Edukacyjne (ang. Open Educational Resources, OER)
definiowane są jako te materiały, które są publicznie dostępne
w internecie (bez kontroli dostępu), opublikowane wraz z prawem do
dalszego wykorzystania (w tym celu zalecane jest stosowanie tzw.
wolnych licencji) i najczęściej rozwijane w otwarty sposób.

NINATEKA

Ninateka to filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

Wszystkie materiały zamieszczone w Ninatece są bezpłatne. To ponad 7000 darmowych plików audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania.

CZASOPISMA NAUKOWE W SIECI

Czasopisma Naukowe w Sieci (CNS) są bazą adresowaną zarówno do wydawców i redaktorów naukowych, jak i przede wszystkim do czytelników. Znajdują się w niej czasopisma z różnych dyscyplin naukowych.

Lodz, Biblioteka podkowiańska
Baltycka, Biblioteka podkowiańska
Zielona, Biblioteka podkowiańska
Szczecin, Biblioteka podkowiańska
CATL, Biblioteka podkowiańska
Brama, Biblioteka podkowiańska
WRO, Biblioteka podkowiańska
Malopolska, Biblioteka podkowiańska
Sandomierz, Biblioteka podkowiańska
Skip to content