13 października 2024 godz. 17.00 - spotkanie z Agnieszką Cubałą

Okładka książki Agnieszki Cubały pt. Zwyczajni’44

 

Dyrektor Biblioteki podkowiańskiej

serdecznie zaprasza

w niedzielę 13 października 2024 o godz. 17.00

na spotkanie z Agnieszką Cubałą

wokół najnowszej książki

„Zwyczajni’44”. Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim

Gościnnie w siedzibie CKiIOw Pałacyku-Kasynie

ul. Lilpopa 18 w Podkowie Leśnej

 

 

 

Agnieszka Cubała – Autorka 14 książek o Powstaniu Warszawskim, w tym bestsellerowych tytułów, takich jak m.in.: „Miłość’44”, „Kobiety’44”, „Artyści’44”, „Wolność’44”; współpracowała z Muzeum Powstania Warszawskiego, koordynując prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałałej tej placówki; opracowała hasła autorskie do „Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego”; konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Davisa „Powstanie’44”. Za popularyzację tematu dwukrotnie otrzymała prestiżową nagrodę Klio, odznakę „Zasłużony dla Warszawy”, medal „Orła Pęcickiego” i odznaczenie państwowe – srebrny Krzyż Zasługi.

„Zwyczajni’44” to książka o cywilnych mieszkańcach stolicy uczestniczących w Powstaniu Warszawskim, którzy doświadczyli dramatu, jaki rozegrał się na przestrzeni 63 dni w mieście ogarniętym walką. Dobro i zło, szlachetność i zbrodnia, bohaterskie porywy i nikczemność mieszają się tu, tworząc niezwykłą mozaikę postaci, zdarzeń, emocji i doświadczeń.

To wiele osobistych tragedii, historii małych i dużych. Każda inna, każda niezwykle ważna.

Byli potężnym wsparciem i zapleczem dla walczących. Bez ich udziału i zaangażowania żołnierze nie mogliby tak długo i dzielnie walczyć. Budowali barykady, kopali rowy, transportowali rannych. Pomagali odkopywać zasypanych, uwięzionych pod gruzami zbombardowanych kamienic. Czuli się wyjątkowo związani z powstańczą armią – każdy miał w walczących oddziałach kogoś bliskiego: syna, córkę, brata, ojca, męża czy żonę.

Ponosili najwyższe ofiary, składając na szańcu walki o wolność to, co najcenniejsze – domy, rodziny i własne życie. Pod gruzami i w pożarach ginął nie tylko dorobek pracy wielu pokoleń warszawiaków, ale także wspaniałe dzieła sztuki i kultury – prace wybitnych pisarzy, poetów, malarzy, rzeźbiarzy czy naukowców.

Pomimo tak wielu cierpień, wyrzeczeń oraz traumatycznych doświadczeń ludność cywilna miasta aż do kapitulacji wspierała powstańców, ofiarowując im żywność, ciepłe ubrania, słowa otuchy, a także własną pracę. Pomagała zaopatrywać kuchnie, wyposażyć szpitale, kopać studnie. Dzięki takiej postawie cywili żołnierze zachowywali nadzieję i motywację do dalszej walki.

O tym, że za historiami „Zwyczajnych” stoją nadzwyczajni ludzie, można przekonać się poznając m.in. losy takich postaci jak pisarze i poeci: Jerzy Andrzejewski, Miron Białoszewski, Maria Dąbrowska, Marek Hłasko, Czesław Miłosz, Anna Świrszczyńska czy Maria Rodziewiczówna; artystki: Nina Andrycz, Halina Mancewiczówna, Maria Przybyłko-Potocka; ludzie nauki (prof. Irena Huml-Bacz i prof. Władysław Tatarkiewicz); sztuki (rzeźbiarz Alfons Karny oraz grafik i satyryk – Eryk Lipiński); sportu (zapaśnik Aleksander Garkowienko, tenisistka Jadwiga Jędrzejowska, łuczniczka Janina Kurkowska-Spychajowa i lekkoatletka Jadwiga Wajsówna), fotograf powstańczy Edward Wojciechowski, jak również wiele nieznanych szerszemu gronu postaci, o losach nie mniej barwnych i równie dramatycznych.

13 października 2024 godz. 17.00 - spotkanie z Agnieszką Cubałą

 

Publikacje autorstwa AGNIESZKI CUBAŁY

  1. Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego
  2. Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa  Życie codzienne powstańczej Warszawy
  3. Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944 Sen o wolności a dramatyczne realia
  4. Igrzyska życia i śmierci  Sportowcy w Powstaniu Warszawskim
  5. Miłość’44
  6. Piaseczno’44. Miasto i ludzie
  7. Kobiety’44
  8. Warszawskie dzieci’44
  9. Artyści’44
  10. Wielkopolanie’44
  11. Sportowe dzieje Piaseczna
  12. Wolność’44 Jaką lekcję przynosi nam dziś powstanie warszawskie?
  13. Miłość bez jutra. Prawdziwe historie zakochanych z obozów, łagrów, więzień i gett