Mala Ksiazka Wielki Czlowiek 4, Biblioteka podkowiańska

Dzieci w bibliotece

Był czas, w którym nie wpadłabym na to, jak fantastyczny to jest pomysł 🙂 Moje dzieci uwielbiają książeczki właściwie od swoich pierwszych dni. Wierszyki, czy książeczki sensoryczne towarzyszą im właściwie od samego początku życia na tym świecie.

Sporo ich dostaliśmy, dużo też regularnie kupujemy, ale kiedyś nie pomyślałabym o tym, że takie maluchy mogą już też wypożyczać książki! I to nie od znajomych czy babć, a na własne konto w bibliotece! Pamiętam, jak Ala miała dwa latka i w trakcie odwiedzin u mojej mamy, ta rozmawiała z sąsiadką i obie, jak to babcie, chwaliły się swoimi wnusiami. Sąsiadka powiedziała, że jej wnusia, to już chodzi do biblioteki, a miała około trzech lat. My tego nie praktykowaliśmy, ale pomyślałam, że to w zasadzie rewelacyjny pomysł 🙂 Po powrocie do domu, mi jednak ta myśl gdzieś uleciała, za to po krótkim czasie wpadł na to samo mój mąż – fan i entuzjasta czytania 🙂 Zabrał Alusię na spacer do najbliższej biblioteki i wrócili już z założonym kontem dla Ali i stosikiem dziecięcych książeczek, którymi córka była zachwycona. Przygoda z wypożyczalnią trwała rok, a potem się przeprowadziliśmy. Nie od razu, ale w nowym miejscu tata również zadbał o to, by miłość do biblioteki mogła trwać. W sąsiedniej miejscowości znalazł bibliotekę miejską i przygoda rozkwitła na nowo, w jeszcze lepszym wydaniu 🙂

Mala Ksiazka Wielki Czlowiek 3, Biblioteka podkowiańska
fot. Kamil Kindziuk

Tu, w Podkowie Leśnej, Ala i tata założyli swoje konta biblioteczne, a Ala dodatkowo, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” (linki  http://wielki-czlowiek.pl/, http://wielki-czlowiek.pl/przedszkolaki), w której podkowiańska biblioteka bierze udział, dostała w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, czyli książeczkę z zakładką i osobną kartę do zbierania naklejek (plus broszurki dla rodziców).

Mala Ksiazka Wielki Czlowiek 8, Biblioteka podkowiańska
fot. Kamil Kindziuk

Projekt jest kierowany do dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat). Każde dziecko w tym wieku, które odwiedzi Bibliotekę w Podkowie z rodzicem, otrzyma taką wyprawkę na dobry czytelniczy start. Za każdą wizytę połączoną z wypożyczeniem książki, dziecko zbiera naklejki na osobnej karcie, a po zebraniu 10, uzyskuje dyplom Małego Czytelnika.

Mala Ksiazka Wielki Czlowiek 4, Biblioteka podkowiańska
fot. Kamil Kindziuk

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Poli Gojawiczyńskiej w Podkowie Leśnej Ala z zapałem wybiera książeczki, zarówno dla siebie, jak i swojego młodszego brata, a placówka jest pod tym kątem dobrze przystosowana 🙂 Książki dla dzieci są umieszczone na łatwo dostępnych, nisko usytuowanych półkach, a w okolicy okienka zawsze czeka podstawka, na którą dzieci chętnie wchodzą, by samodzielnie oddać książki, wypożyczyć nowe czy też wybrać sobie naklejkę do Karty Małego Czytelnika.

Mala Ksiazka Wielki Czlowiek 2, Biblioteka podkowiańska
fot. Kamil Kindziuk

Poza tym, jest miejsce, gdzie wspólnie z rodzicem można usiąść i przejrzeć książki do wypożyczenia.

Mala Ksiazka Wielki Czlowiek 6, Biblioteka podkowiańska
fot. Kamil Kindziuk

 

Tekst Małgorzata Kindziuk

(link http://www.bawicsiejestpieknie.pl/post/dzieci-w-bibliotece/)

Skip to content