24 sierpnia 2024 r.w Czytelni pod Modrzewiamiodbyło się spotkanie z Marcelem Woźniakiem biografem Leopolda Tyrmanda
Leopold Tyrmand – kultowy autor powieści Zły i Dziennika 1954, propagator jazzu w powojennej Polsce, bohater anegdot i skandali towarzyskich, dziennikarz, obywatel świata.
Opowieść o legendzie Warszawy i autorze Złego, to historia znikania i powrotów. Gdy NKWD przystawia mu pistolet do głowy, Tyrmand w ostatniej chwili ucieka od zsyłki na Sybir. Gdy czeka go komora gazowa, zmienia tożsamość z polskiego Żyda na Francuza i jedzie do nazistowskich Niemiec (o czym opowiada film Filip z 2023 roku). W Polsce – w latach 50. XX wieku – jego książki znikają z księgarń w godzinę. Marek Hłasko nazywa go geniuszem, Witold Gombrowicz – spadkobiercą romantycznej tradycji, a Tadeusz Konwicki i Maria Dąbrowska połykają Złego w jedną noc.
Biografia Tyrmanda, to opowieść o optymizmie i wierze w szczęście, gdy nie ma się żadnych szans. O Złym, który okazuje się Dobrym, oraz o całej szajce Złego. Jest w niej rzeźbiarka, który lepi Tyrmanda z gliny. Jest dziennikarz, którego od Tyrmanda dzieli śnieżyca. Jest siwy autostopowicz, Zbyszek Herbert, agenci CIA, Sławomir Mrożek i człowiek gotowy pisać o Tyrmandzie arię operową. Jak potoczą się ich losy? Znikające dokumenty, zagubiony grób, tabliczka na oceanicznej wyspie, skarpetki, jazz, mroczna Warszawa i tajemnicze zdjęcie sprzed wojny. I jeden Tyrmand – pisarz o białych oczach.
Podczas spotkania, okraszonego niezwykłymi zdjęciami, będzie również możliwość nabycia jego biografii Tyrmand. Pisarz o białych oczach oraz innych książek gościa.
MARCEL WOŹNIAK – pisarz i dziennikarz, doktor nauk humanistycznych. Autor pierwszej biografii Leopolda Tyrmanda Tyrmand. Pisarz o białych oczach.
Znalazł się z nią w gronie Books From Poland 2020 Instytutu Książki. Tropiąc historię pisarza odwiedzł San Francisco, Chicago, Nowy Jork, Wilno, Frankfurt nad Menem, a nawet Moskwę. Twórca powieści kryminalnych Powtórka, Mgnienie, Otchłań, Most nad wzburzoną wodą oraz wojennych Egzekutor i Rzeźnik z Lyonu i licznych opowiadań. Były dziennikarz radiowy i scenarzysta. Obecnie studiuje na Wydziale Reżyserii w łódzkiej filmówce oraz pracuje dla Wydawnictwa Marginesy nad biografią artysty Jana Lenicy.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie wernisaż wypożyczonej przez Muzeum Jazzu plenerowej wystawy:
TYRMAND kalendarium życia – autorstwa Andrzeja Rumianowskiego Wiceprezesa Fundacji Muzeum Jazzu,
prezentującej życiorys Leopolda Tyrmanda przedstawiony w bardzo zwięzłej formie, zawierającej wszystkie etapy jego życia. Znajdziemy tam także listę wszystkich książek, tytuły esejów, dramatów i scenariuszy przez niego napisanych. Wystawa składa się z 32 plansz.
Serdecznie zapraszam
Dorota Skotnicka
Dyrektor
Biblioteki podkowiańskiej